top.mail.ru

Автор Тема: Брест-2015: культурная столица Беларуси  (Прочитано 5744 раз)

Оффлайн Андрей

• Администраторы
  • Лучший
  • Я тут главный...
    • Виртуальный Брест
Открываем тему для обсуждения. Возможно, вы заметили, что на главной произошли некоторые изменения, весь год мы будем поддерживать культурную тему.
не знаешь как быть, спроси меня... желательно в личку!

Оффлайн Андрей

• Администраторы
  • Лучший
  • Я тут главный...
    • Виртуальный Брест
Re: Брест-2015: культурная столица Беларуси
« Ответ #1 : 08 Января 2015, 22:35:54 »
Культурной столицей Беларуси 2015 года станет Брест. Такое решение принято 26 ноября на заседании коллегии Министерства культуры.
Брест по праву получил почётный статус культурной столицы Беларуси, так как это город с богатой и древней историей. Он входит в тройку старейших городов страны вместе с Полоцком и Туровом и вскоре отметит свой 1000-летний юбилей. В 1390 году Брест одним из первых получил Магдебургское право. В 1553 году по распоряжению брестского старосты Николая Радзивилла Чёрного, канцлера Великого княжества Литовского, в Бресте была основана первая на территории Беларуси типография. Именно в ней 4 сентября 1563 года увидела свет знаменитая Берестейская (Радзивилловская) Библия, фрагмент экземпляра которой хранится в Брестской областной библиотеке им. М. Горького. В 1596 году в городе проходил церковный собор, на котором была провозглашена Брестская церковная уния. В марте 1918 года в здании Белого дворца в Брестской крепости был подписан Брестский мир, который явился одним из определяющих факторов в развитии мировой политики и истории XX века. С Брестом связано начало нотопечатания на территории Беларуси. С течением времени в Бресте был открыт монетный двор, создано музыкально-драматическое товарищество, которое стало предвестником появления театра, музыкальных школ и филармонии. Сегодня это крупный областной центр с отличной инфраструктурой, сетью организаций культуры, мест отдыха, объектов историко-культурного наследия, современных культурно-туристических объектов.
На 2015 год уже запланировано проведение порядка 150 оригинальных республиканских и региональных творческих проектов, акций, форумов, популяризирующих белорусскую культуру.

Среди них мероприятия Библиотеки:
• III международная научно-практическая конференция «Берасцейскія кнігазборы»;
• акция, посвящённая 70-летию Победы в Великой Отечественной войне «Расскажи мне о войне»;
• выставки и мероприятия, посвящённые юбилейным датам в истории города Бреста:
• 75-летию Брестской областной библиотеки им. М. Горького;
• 500-летию со дня рождения Николая Радзивилла Чёрного;
• 350-летию с момента создания в Бресте монетного двора;
• 100-летию со дня рождения Сергея Сергеевича Смирнова, автора книги «Брестская крепость»;
• другие.
Надеемся, что все мероприятия, которые пройдут в рамках акции «Брест – культурная столица Беларуси 2015 года», станут яркими запоминающими событиями и войдут в историю как нашего родного города, так и всей Республики.
Обращаем Ваше внимание, что информация обо всех готовящихся или уже состоявшихся мероприятиях в рамках акции «Брест – культурная столица 2015 года», отражённая в средствах массовой информации, будет размещена в разделе сайта «Брест – культурная столица 2015 года».

Оффлайн Андрей

• Администраторы
  • Лучший
  • Я тут главный...
    • Виртуальный Брест
« Ответ #2 : 17 Января 2015, 19:37:10 »
Вариант лого для культурной столицы

Оффлайн Андрей

• Администраторы
  • Лучший
  • Я тут главный...
    • Виртуальный Брест
« Ответ #3 : 06 Февраля 2015, 23:27:21 »
Неверагодна! @MovaNanova: Бачылі такую прыгажосць? Гэта Беларусь ад берасцейкі Maria Redko

Оффлайн СмотрящийВдаль

• Администраторы
  • Бывалый
  • Администратор
    • Виртуальный Брест
ПРАГРАМА культурных мерапрыемстваў 2015
« Ответ #4 : 13 Марта 2015, 00:09:46 »
ПРАГРАМА культурных мерапрыемстваў у рамках рэалізацыі рэспубліканскай акцыі “Брэст - культурная сталіца Беларусі 2015 года”

Эстафета Перамогі ўздоўж вонкавай мяжы дзяржаў-удзельніц СНД (згодна з рашэннем аб плане мерапрыемстваў Савета глаў СНД)

люты-май

Сакавік

Канцэрт вакальна - інструментальнага ансамбля з праграмай “Танга ў Парыжы” дзяржаўнай установы “Брэсцкая абласная філармонія” 5 сакавіка

Гарадскі святочны канцэрт, прысвечаны Дню жанчын 6 сакавіка

Музычны салон. Вечар раманса “Каханым жанчынам” 6 сакавіка

Да 300-годдзя І.С.Баха. Канцэрт камернага аркестра дзяржаўнай установы “Брэсцкая абласная філармонія”
21 сакавіка

Міжнародны тыдзень дзіцячай і юнацкай кнігі ў Брэсце 23-29 сакавіка

Святочнае мерапрыемства, прысвечанае 75-годдзю ўстановы адукацыі “Брэсцкі дзяржаўны музычны каледж імя Рыгора Шырмы” 27 сакавіка

Гарадскі фотаконкурс “Свет праз аб'ектыў” (у рамках рэалізацыі ініцыятывы ЮНІСЕФ “Брэст - горад, дружалюбны дзецям”, рэспубліканскага фотаконкурсу “Гэта твая зямля” і “Маёй зямлі вянкі сплятаю”) сакавік

Адкрыты гарадскі конкурс юных мадэльераў “Вясновы капрыз” сакавік

Гарадскі конкурс маладых выканаўцаў “Залаты пеўнік” сакавік

Экалагічная мастацкая акцыя “Зялёная планета” сакавік

Гарадская выстава тэхнічнай творчасці дзяцей і вучнёўскай моладзі ўстаноў адукацыі г. Брэста “Тэрыторыя Тэхна” сакавік

Мерапрыемствы, прысвечаныя 100-годдзю С.Рыхтэра cакавік

Тыдзень дзіцячай і юнацкай музыкі сакавік

Конкурсы прыгажосці:    “Каралева вясна – 2015”;   
“Міс-вясна” сакавік

Агляд-конкурс малюнкаў, слоганаў і плакатаў сярод непаўналетніх і працуючай моладзі, прысвечаных 70-годдзю Перамогі сакавік

Міжнародны тэатральны фестываль людзей з абмежаванымі магчымасцямі “Непратаптаны шлях” сакавік

Красавік

Святочныя мерапрыемствы, прысвечаныя Дню яднання народаў Беларусі і Расіі 2 красавіка

Канцэрт Майла Ерганіна (фартэпіяна, Лондан) і камернага аркестра дзяржаўнай установы “Брэсцкая абласная філармонія” 7 красавіка

Творчы вечар народнага ансамбля джазавай музыкі “Буг-Бэнд”, прысвечаны 25 –годдзю калектыва 11 красавіка

Канцэрт камернага канцэртнага хора Дзяржаўнай установы “Брэсцкая абласная філармонія” 14 красавіка

Канцэрт Дзяржаўнага ансамбля танца Беларусі 16 красавіка

Міжнародны дзіцячы фестываль “Дорогами памяти, дорогами мира” 23 – 25 красавіка

Канцэрт мужчынскага праваслаўнага хора (г.Масква) 27 красавіка

VI гарадскі літаратурны конкурс «Голас дзяцінства» красавік

Міжнародны тыдзень птушак (сумесна з абласным камітэтам прыродных рэсурсаў і аховы навакольнага асяроддзя, Заходне-Палескім рэгіянальным аб’яднаннем “Ахова птушак Бацькаўшчыны”) красавік

Гарадская акцыя “Паэтычны тралейбус”, прысвечаная 70-годдзю Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне (вершы аб вайне чытаюць знакамітыя людзі горада) красавік

Гарадскі фестываль, прысвечаны 250-годдзю з дня нараджэння М.К. Агінскага красавік

Міжнародны дзіцяча-юнацкі фестываль харэаграфічнага мастацтва красавік

Гарадскі фестываль графіці “Гарады-героі” красавік

Май

Святочныя мерапрыемствы, прысвечаныя Святу Працы 1 мая

Гарадскі фестываль паветраных змеяў “Майскае неба Перамогі”, прысвечаны 70-годдзю Перамогі 8 мая

Урачыстыя мерапрыемствы, прысвечаныя 50-годдзю прысваення звання “Крэпасць-герой” 8 мая

Гарадскія святочныя мерапрыемствы, прысвечаныя 70-годдю Перамогі 9 мая

Раённае свята ў Маскоўскім раёне горада Брэста “Песня памяці”, прысвечанае 70-годдзю Перамогі 9 мая

Свята вуліцы Героеў абароны Брэсцкай крэпасці, прысвечанае 70-годдзю Перамогі 9 мая

Урачыстае мерапрыемства, прысвечанае Дню дзяржаўнага Герба і Флага Рэспублікі Беларусь 10 мая

Акцыя “Ноч музеяў” (да Міжнароднага Дня музеяў) 18 мая

Фестываль матацыклістаў “Брест байк – фест” май

Канцэрт ансамбля песні і танца Узброеных Сіл Рэспублікі Беларусь,прысвечаны 70-годдзю Перамогі май

Музычная праграма “Помнит сердце”,прысвечаная 70-годдзю Перамогі май

Канцэрт камернага аркестра дзяржаўнай установы “Брэсцкая абласная філармонія”, прысвечаны 70-годдзю Перамогі май

Адкрыты абласны маладзёжны конкурс “Твая мінута славы”, прысвечаны 70-годдзю Перамогі май

Выстава “Класіка пейзажу” (сумесна з Нацыянальным мастацкім музеем Рэспублікі Беларусь) у філіяле “Выратаваныя мастацкія каштоўнасці”

май- жнівень

Абласная акцыя “Музеі – гораду” (да Міжнароднага дня музеяў) май

Агульнагарадская патрыятычная акцыя да 70-годдзя Перамогі -“Расскажи мне о войне…” май

III міжнародная навукова-практычная канферэнцыя “Берасцейскія кнігазборы: праблемы і перспектывы   следавання” май

Патрыятычная акцыя “Вялікай Перамозе прысвячаецца” май

Аўтафестываль “БРЕСТ-АВТО-ФЕСТ 2015” пад дэвізам “Культура ваджэння – бяспека руху” май

Кірмаш  “Берасцейская гульня” май

Чэрвень

Гарадская акцыя “Солнце в моем городе”, прысвечаная Міжнароднаму Дню абароны  дзяцей 1 чэрвеня

179-гадавіна заснавання Брэсцкай крэпасці. Дзень абароны дзяцей. VІІІ Рэгіянальная акцыя  “Малююць дзеці” 1-2 чэрвеня

Дзень усенароднай памяці ахвяр Вялікай Айчыннай вайны. Тэатралізаваны мітынг – рэквіем у Брэсцкай крэпасці. Ваенна – гістарычная рэканструкцыя абароны Брэсцкай крэпасці 22 чэрвеня

Х Міжнародны прабег “Дружба” (Цярэспаль – Брэст)  чэрвень

Цыкл канцэртаў Дзяржаўнай установы «Брэсцкая абласная філармонія», прысвечаных ахвярам войнаў і фашызму чэрвень

Кніжная выстава  “Друкавана ў Брэсце”, прысвечаная 500-годдзю Мікалая Радзівіла Чорнага чэрвень

Мерапрыемствы, прысвечаныя Дню моладзі чэрвень

Фестываль сярэднявечнай  культуры чэрвень

Ліпень

Творчыя мерапрыемствы ў рамках V Міждзяржаўнага турніру па тэнісу “Алімпійская ракетка” 1-5 ліпеня

Святочныя мерапрыемствы, прысвечаныя Дню Незалежнасці Рэспублікі Беларусь 3 ліпеня

Мерапрыемствы, прысвечаныя 71-й гадавіне вызвалення Брэста ад нямецка - фашысцкіх захопнікаў 28 ліпеня

IIБрэсцкі міжнароднывеласіпедныфестываль“Брэст - 996 год” ліпень

Свята мікрараёна “Задворцы”, прысвечанае Дню Незалежнасці Рэспублікі Беларусь ліпень

Гарадскі конкурс сямейнай творчасці ліпень

Гарадская выстава калекцыянераў-філатэлістаў жнівень-верасень

Жнівень

Святочныя мерапрыемствы, прысвечаныя  Дню горада “ Берестье – 2015” 1-2 жніўня

Міжнародны турнір па гандболу “Кубок Белгазпромбанка – 2015” 21-23 жніўня

Свята кнігі “Чытаючы бульвар” жнівень

Музычны  маладзёжны праект “Горад Свету” жнівень

Святочныя мерапрыемствы, прысвечаныя Дню дэсантніка жнівень

Творчая сустрэча чытачоў з пісьменнікамі з Швецыі жнівень

Прэзентацыя кнігі Аляксандра Чароміна (Расія, Масква) жнівень

Верасень

Святочнае мерапрыемства “Дзень нараджэння Саюза моладзі на вуліцы Савецкай” 6 верасня

Гарадское турыстычнае свята «Ты, я і Прырода» верасень

Міжнародны тэатральны фестываль “Белая Вежа” верасень

Акцыя з элементамі флэш-моба “Я хачу ў бібліятэку” верасень

Свята Маскоўскага раёна г. Брэста “Мой адрас - Маскоўскі раён” верасень

Мерапрыемствы, прысвечаныя 100-годдзю С.С. Смірнова - аўтара кнігі “Брэсцкая крэпасць” верасень

Канцэрты артыстаў дзяржаўнай установы  “Брэсцкая абласная філармонія” на працягу месяца

Канцэрты артыстаў дзяржаўнай установы “Брэсцкая абласная філармонія”, прысвечаныя Дню музыкі на працягу месяца

Кастрычнік

Канцэрт, прысвечаны Дню Кастрычніцкай рэвалюцыі 7 кастрычніка

Гарадскія спаборніцтвы па запуску радыёкіраваных мадэляў “Кіруючы марай” кастрычнік

Канцэрт па тэматыцы бяспекі дарожнага руху з удзелам артыстаў “Брест - культурная столица! Безопасность в наших лицах!” кастрычнік

Выстава і майстар-клас «Саламяная майстэрня» кастрычнік

Лістапад

Творчы конкурс “Хвіліна славы” лістапад

Фестываль “Беларуская музычная восень” на працягу месяца

Мерапрыемствы абласнога праекта па падтрымцы і развіцці традыцыйнай культуры “Рух зямлі” лістапад

Творчы праект калектыва харэаграфічнай школы “Навагодняе тэатралізаванае прадстаўленне для дзяцей” з  20 снежня

Снежань

Абласны музычны праект “Дэбют з аркестрам – 2” снежань

Фестываль навагодніх праграм Дзедаў Марозаў і Снягурачак “Ёлка - фэст” снежань

Святочнае адкрыццё галоўнай гарадской Навагодняй ёлкі снежань

Мерапрыемствы, прысвечаныя 75-годдзю Брэсцкай гарадской цэнтральнай бібліятэкі імя А.С.Пушкіна снежань

Агляд - конкурс буклетаў и бюлетэняў“Брест – культурная столица Беларуси” снежань

Конкурс юных пісьменнікаў, паэтаў, журналістаў “Брестский рупор” снежань

Маладзёжны форум для актывістаў грамадскіх арганізацый “Голоса молодых за Беларусь” снежань

Гарадскі фестываль дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва “Святло каляднай зоркі” снежань

Закрыццё акцыі “Культурная сталіца года” снежань

На працягу года

Рэалізацыя музейнай праграмы “Маршрутамі спадчыны”- пешаходныя экскурсіі “Гістарычныя вуліцы Брэста расказваюць”

Рэалізацыя музейнай праграмы “Распаўсюджванне гістарычных ведаў аб горадзе Брэсце”:

выстава “Старажытны горад, накіраваны ў будучыню”;

выстава “Вялікая і забытая вайна”;

выстава “Берасцейскі кашалёк”

Прэзентацыі кніг, творчыя сустрэчы з пісьменнікамі і паэтамі Беларусі, Расіі, Украіны, Польшчы, Францыі

Творчыя вечары “Мелодыя душы” калектываў, кіраўнікоў калектываў, творчых людзей г. Брэста

Кніжная выстава-прагляд пастаяннага дзеяння “Брэст – культурная сталіца Беларусі 2015 г.”

Распрацоўка і саправаджэнне сайта “Брэст – культурная сталіца Беларусі 2015г.”

Этнаграфічны праект “Нетрадыцыйныя крокі традыцыйнай культуры”

Рэалізацыя творчага праекта “Сямейны тэатр”

Рэалізацыя творчых праектаў групы і творчай майстэрні  “ДрамРокСтудыя”

Правядзенне выстаў работ членаў грамадскага аб’яднання “Беларускі союз мастакоў” і мастакоў брэстчыны

Рэалізацыя творчага праекта  “70  вёсен”

Танцавальныя вечарыны з духавым аркестрам “И закружат нас воспоминанья”

Стварэнне і адкрыццё выставачнай экспазіцыі ў барбакане ў Паўднёва-Усходняй частцы казармы Цытадэлі “Рэліквіі музейных калекцый”

першае паўгоддзе

Фестываль музычных калектываў “Морской бриз” на цеплаходах флаціліі Цэнтра юных маракоў вясна-лета

Спаборніцтвы сярод жыллёва-эксплуатацыйных служб за званне “Лепшы дом”, “Лепшы балкон”, “Лепшы двор” чэрвень-лістапад

“Выстава аднаго экспаната” ва ўстанове культуры “Брэсцкі абласны краязнаўчы музей” раз у 2 месяцы

Фотавыстава “Старажытныя сядзібы Берасцейшчыны”

3 квартал

Бібліятэчны фотапраект для моладзі “Книжный переплёт” сакавік- кастрычнік

Інфармацыйныя мерапрыемствы

Распрацоўка эмблемы “Брэст – культурная сталіца 2015 г.” студзень

Правядзенне прэс – канферэнцыі “Брэст – культурная сталіца 2015 г.” чэрвень, снежань

У рамках рэалізацыі праекта “Город FM” правядзенне праграм “Навіны культуры”, “Тысячагоддзе” на працягу года

Вядзенне рубрыкі “Брэст – культурная сталіца” у газетах “Брестский вестник”, “Вечерний Брест” на працягу года

Выраб канверта з маркай і штэмпелем з эмблемай “Брэст – культурная сталіца 2015 г.” на працягу года

Правядзенне конкурса ў арганізацыях горада на лепшае культурнае абслугоўванне на працягу года
« Последнее редактирование: 13 Марта 2015, 21:19:22 от Андрей »

Оффлайн Поликарп

• Лучший
Re: ПРАГРАМА культурных мерапрыемстваў 2015
« Ответ #5 : 13 Марта 2015, 17:53:53 »
ПРАГРАМА культурных мерапрыемстваў у рамках рэалізацыі рэспубліканскай акцыі “Брэст - культурная сталіца Беларусі 2015 года”
Можно же было отформатировать нормально, 5 минут работы, но хотя бы читабельно было бы.
Кроме меня. точно никто это читать не будет. :)
Что понравилось:
Свята мікрараёна “Задворцы”, прысвечанае Дню Незалежнасці Рэспублікі Беларусь ліпень
Самое культурное мероприятие, праздновать будут целый месяц.
Мерапрыемствы, прысвечаныя 71-й гадавіне вызвалення Брэста ад нямецка - фашысцкіх захопнікаў 28 ліпеня
А вот это только один день, больше нельзя.
Святочнае мерапрыемства “Дзень нараджэння Саюза моладзі на вуліцы Савецкай” 6 верасня
Союз молодежи оказывает "родился" на улице Советской.
Канцэрты артыстаў дзяржаўнай установы  “Брэсцкая абласная філармонія” на працягу месяца
Канцэрты артыстаў дзяржаўнай установы “Брэсцкая абласная філармонія”, прысвечаныя Дню музыкі на працягу месяца

А концертов будет в сентябре очень много, причем различные, одни простые, вторые ко дню музыки.
Фестываль музычных калектываў “Морской бриз” на цеплаходах флаціліі Цэнтра юных маракоў
Оказывается у ЦЮМ целая флотилии теплоходов и на них всю весну и лето будут концерты.
и так далее, и тому подобное.
К сожалению, кроме выставки в библиотеке присвеченного "Культурной столице", ничго нового по сравнению с 2014 годом в этом нас не ждет.

Оффлайн Андрей

• Администраторы
  • Лучший
  • Я тут главный...
    • Виртуальный Брест
« Ответ #6 : 21 Марта 2015, 21:00:37 »

Оффлайн Андрей

• Администраторы
  • Лучший
  • Я тут главный...
    • Виртуальный Брест
« Ответ #7 : 02 Апреля 2015, 07:26:14 »

Оффлайн Андрей

• Администраторы
  • Лучший
  • Я тут главный...
    • Виртуальный Брест
« Ответ #8 : 24 Апреля 2015, 20:41:30 »
Батуми и Брест теперь города-побратимы

Оффлайн Андрей

• Администраторы
  • Лучший
  • Я тут главный...
    • Виртуальный Брест
« Ответ #9 : 13 Июля 2015, 22:09:40 »

Оффлайн Поликарп

• Лучший
« Ответ #10 : 05 Мая 2016, 14:44:25 »
Понравился отзыв о пргулке по центру Бреста. Как будто я живу не в этом городе.
http://reports.travel.ru/letters/2015/06/245672.html